Mieszkańcy Bytomia wywalczyli pieniądze na policję

Mieszkańcy bloku przy ul. Chorzowskiej 20 zdobyli pieniądze dla policjantów Członkowie Grupy Inicjatywnej Ochrony Lokatorów: nauczyciel, chemik, były górnik, kioskarka... W sumie około 30 osób. Zaczęli wspólnie działać dwa lata temu, gdy opłaty za centralne ogrzewanie i modernizację bloków wydały im się za wysokie. Postawili na swoim i uwierzyli, że w grupie mogą wiele zdziałać.

Kolejne udane akcje: załatwili na osiedlu montaż dużych lamp, odzyskali parking, który im bezprawnie zabrano i przegonili pijaków, którzy siali postrach wśród starszych mieszkańców. Teraz przyjrzeli się swoim policjantom.

- Z zaskoczeniem odkryliśmy, że są fatalnie wyposażeni. Krótkofalówki szwankują, radiowozy nie jeżdżą, brakuje długopisów i komputerów. Postanowiliśmy im pomóc - mówi Piotr Smętek, jeden z założycieli GIOL.

Dzwonili do Urzędu Miejskiego, słali pisma do komendy wojewódzkiej, rozmawiali z szefami policji. Nie odpuszczali przez wiele miesięcy, nie pozwalali się zbyć. Przekonywali, że bez sprawnego wyposażenia policjanci nie mogą ich bronić. Wreszcie Rada Miasta zdecydowała, że na potrzeby policji przeznaczy 200 tys. zł. Drugie tyle, zgodnie z przepisami, zadeklarowała komenda główna.

Teraz mieszkańcy odbierają od policjantów podziękowania. - Pieniądze bardzo nam się przydadzą - mówi mł. inspektor Tadeusz Ostrowski, zastępca szefa bytomskiej policji. - Przeznaczymy je na radiowozy, bo to podstawowe narzędzie naszej pracy. Liczę, że po załatwieniu wszelkich formalności będziemy mieli kilka dodatkowych samochodów jeszcze w tym roku - dodaje.

Mieszkańcy mają też dodatkowy powód do dumy. Samorząd zdecydował, że poza centrum miasta zostaną zamontowane kamery. - Najprawdopodobniej już latem - zapowiada Jacek Wicherski, rzecznik bytomskiego magistratu. Dodaje, że miasto zafundowało także 35 etatów policjantom z tzw. służby kandydackiej. Już patrolują ulice.

źródło: Gazeta Wyborcza, autor: red. Angelika Swoboda

powrót do Spisu treści działu Bezpieczne osiedle

Projekt i wykonanie: Raxo Design Group